FanPost

Olympics Day 8 LIVE

The timetable is after the jump.

All times BST (London local, ie UTC+1).

Athletics

Men's 100m

10:00 - Preliminaries
12:30 - Round 1

Women's Heptathlon

10:05 - Long Jump
11:40 - Javelin Throw
20:35 - 800m
20:59 - 800m

Women's Pole Vault

10:20 - Qualification

Men's 400m

10:35 - Round 1

Women's 3000m Steeplechase

11:35 - Round 1

Men's 20km Race Walk

17:00 - Final

Men's 400m Hurdles

19:00 - Semifinals

Women's Discus Throw

19:30 - Final

Women's 100m

19:35 - Semifinals
19:35 - Semifinals
21:55 - Final

Men's Long Jump

19:55 - Final

Women's 400m

20:05 - Semifinals

Men's 10,000m

21:15 - Final

Badminton

Men's Doubles

09:00 - Semifinals **
09:00 Semifinals ChinaCAI Y / FU H F MalaysiaKOO KK / TAN BH
09:45 Semifinals DenmarkBOE M / MOGENSEN C KoreaCHUNG JS / LEE YD

Women's Doubles

10:30 - Bronze Medal Match ** RussiaSOROKINA V / VISLOVA N CanadaBRUCE A / LI M
15:45 - Gold Medal Match ** ChinaTIAN Q / ZHAO Y L JapanFUJII M / KAKIIWA R

Women's Singles

13:30 - Bronze Medal Match ** IndiaNEHWAL Saina People's Republic of ChinaWANG Xin
14:15 - Gold Medal Match ** People's Republic of ChinaWANG Yihan People's Republic of ChinaLI Xuerui

Basketball

Men's Basketball

09:00 - Preliminary Round Group A
TunisiaTunisia
FranceFrance
11:15 - Preliminary Round Group B
RussiaRussia
SpainSpain
14:30 - Preliminary Round Group A
LithuaniaLithuania
United StatesUnited States
16:45 - Preliminary Round Group B
ChinaChina
BrazilBrazil
20:00 - Preliminary Round Group B
Great BritainGreat Britain
AustraliaAustralia
22:15 - Preliminary Round Group A
NigeriaNigeria
ArgentinaArgentina

Beach Volleyball

Women's Beach Volleyball

09:00 - Round of 16
RussiaUKOLOVA E /KHOMYAKOVA E
ChinaXUE C / ZHANG X
13:00 - Round of 16 SpainBAQUERIZO MCMILLAN /FERNANDEZ STEINERL ItalyCICOLARI G / MENEGATTI M
18:00 - Round of 16
BrazilANTONELLI M / ROCHA T
Czech RepublicKOLOCOVA K /SLUKOVA M
21:00 - Round of 16 United StatesMAY-TREANOR M /WALSH JENNINGS K NetherlandsVAN IERSEL M / KEIZER S

Men's Beach Volleyball

10:00 - Round of 16 BrazilCERUTTI A / REGO E GermanyERDMANN J / MATYSIK K
14:00 - Round of 16
NetherlandsNUMMERDOR R / SCHUIL R
SwitzerlandBELLAGUARDA J /HEUSCHER P
17:00 - Round of 16
GermanyBRINK J / RECKERMANN J
LatviaSAMOILOVS A /SOROKINS R
22:00 - Round of 16 RussiaSEMENOV K /PROKOPYEV S United StatesGIBB J / ROSENTHAL S

Boxing

Men's Light Fly (49kg)

13:30 * - Round of 16
13:30 Round of 16 People's Republic of ChinaZOU Shiming CubaVEITIA SOTO Yosbany
13:45 * Round of 16 PhilippinesBARRIGA Mark KazakhstanZHAKYPOV Birzhan
14:00 * Round of 16 IrelandBARNES Paddy CameroonESSOMBA Thomas
14:15 * Round of 16 IndiaLAISHRAM Devendro Singh MongoliaPUREVDORJ Serdamba
20:30 * - Round of 16
20:30 Round of 16 Russian FederationAYRAPETYAN David Puerto RicoORTIZ MARCANO Jantony
20:45 * Round of 16 TurkeyPEHLIVAN Ferhat EgyptELAWADY Ramy
21:00 * Round of 16 EcuadorQUIPO PILATAXI Carlos ThailandPONGPRAYOON Kaeo
21:15 * Round of 16 BulgariaALEKSANDROV Aleksandar Republic of KoreaSHIN Jonghun

Men's Light Welter (64kg)

14:30 * - Round of 16
14:30 * Round of 16 Brazildos SANTOS LOPES Everton CubaIGLESIAS SOTOLONGO Roniel
14:45 * Round of 16 UzbekistanRAHMONOV Uktamjon TurkeySENER Yakup
15:00 * Round of 16 KazakhstanYELEUSSINOV Daniyar Islamic Republic of IranTOLOUTIBANDPI Mehdi
15:15 * Round of 16 HungaryKATE Gyula ItalyMANGIACAPRE Vincenzo
21:30 * - Round of 16
21:30 * Round of 16 Great BritainSTALKER Thomas IndiaMANOJ KUMAR
21:45 * Round of 16 MauritiusCOLIN Richarno MongoliaURANCHIMEG Munkh-Erdene
22:00 * Round of 16 AustraliaHORN Jeffrey TunisiaHOUYA Abderrazak
22:15 * Round of 16 SwedenYIGIT Anthony UkraineBERINCHYK Denys

Men's Light Heavy (81kg)

15:30 * - Round of 16
15:30 * Round of 16 Cubala CRUZ PERAZA Julio JordanALMATBOULI Ihab
15:45 * Round of 16 BrazilFALCAO FLORENTINO Yamaguchi People's Republic of ChinaMENG Fanlong
16:00 * Round of 16 UzbekistanRASULOV Elshod TunisiaELMEKACHARI Yahia
16:15 * Round of 16 AustraliaHOOPER Damien Russian FederationMEKHONTCEV Egor
22:30 * - Round of 16
22:30 * Round of 16 KazakhstanNIYAZYMBETOV Adilbek EcuadorGONGORA MERCADO Carlos
22:45 * Round of 16 Islamic Republic of IranROUZBAHANI Ehsan TurkeyMUZAFFER Bahram
23:00 * Round of 16 UkraineGVOZDYK Oleksandr NicaraguaBRAVO AMADOR Osmar
23:15 * Round of 16 GermanyKOLLING Enrico AlgeriaBENCHABLA Abdelhafid

Cycling - Track

Men's Sprint

10:00 - Qualifying
11:01 - 1/16 Finals
16:00 - 1/16 Final Repechages
16:35 - 1/8 Finals
17:34 - 1/8 Final Repechages
18:20 - Race for 9th-12th Places

Men's Omnium

10:30 - Flying Lap 250m Time Trial
16:54 - 30km Points Race
18:25 - Elimination Race

Women's Team Pursuit

16:11 - First Round
17:42 - Finals

Diving

Women's 3m Springboard

14:30 - Semifinal

Equestrian

Individual Jumping

10:30 - 1st Qualifier

Team Jumping

10:30 - Qualifier for Round 1

Fencing

Women's Team Epee

10:30 - Quarterfinals
10:30 Quarterfinals UkraineUkraine RussiaRussia
10:30 Quarterfinals ChinaChina GermanyGermany
10:30 Quarterfinals United StatesUnited States ItalyItaly
10:30 Quarterfinals RomaniaRomania KoreaKorea
12:00 - Semifinals
15:00 - Placement 7-8
15:00 - Placement 5-6
18:00 - Bronze Medal Match
19:15 - Gold Medal Match

Football

Men's Football

12:00 - Quarterfinal JapanJapan EgyptEgypt
14:30 - Quarterfinal MexicoMexico SenegalSenegal
17:00 - Quarterfinal lBrazilBrazil HondurasHonduras
19:30 - Quarterfinal Great BritainGreat Britain KoreaKorea

Handball

Men's Handbal

09:30 - Preliminaries Group A TunisiaTunisia Great BritainGreat Britain
11:15 - Preliminaries Group B KoreaKorea SerbiaSerbia
14:30 - Preliminaries Group A SwedenSweden ArgentinaArgentina
16:15 - Preliminaries Group B CroatiaCroatia DenmarkDenmark
19:30 - Preliminaries Group A IcelandIceland FranceFrance
21:15 - Preliminaries Group B HungaryHungary SpainSpain

Hockey

Women's Hockey

08:30 - Preliminary Round Group B AustraliaAustralia
South AfricaSouth Africa
10:45 - Preliminary Round Group A NetherlandsNetherlands KoreaKorea
13:45 - Preliminary Round Group A JapanJapan BelgiumBelgium
16:00 - Preliminary Round Group A ChinaChina Great BritainGreat Britain
19:00 - Preliminary Round Group B United StatesUnited States New ZealandNew Zealand
21:15 - Preliminary Round Group B GermanyGermany ArgentinaArgentina

Rowing

Women's Single Sculls

09:30 - Finals

Men's Lightweight Double Sculls

09:40 - Finals

Women's Lightweight Double Sculls

10:00 - Finals

Men's Four

10:30 - Finals

Sailing

Men's Laser

12:00 - Race 9
13:30 * - Race 10

Women's RS-X

12:00 - Race 7
13:00 * - Race 8

Women's Laser Radial

12:10 - Race 9
13:40 * - Race 10

Men's 470

14:00 - Race 5
15:30 * - Race 6

Women's Elliott 6m

14:00 - Round Robin

Women's 470

14:10 - Race 3
15:40 * - Race 4

Men's RS-X

14:30 - Race 7
15:20 * - Race 8

Shooting

Women's 50m Rifle 3 Positions

09:00 - Qualification
12:45 - Finals

Women's Trap

09:00 - Qualification
15:00 - Finals

Swimming

Women's 50m Freestyle

19:30 - Final

Men's 1500m Freestyle

19:36 - Final

Women's 4x100m Medley Relay

20:07 - Final

Men's 4x100m Medley Relay

20:27 - Final

Table Tennis

Men's Team

10:00 - First Round
10:00 - First Round DPR KoreaDPR Korea KoreaKorea
10:00 - First Round JapanJapan CanadaCanada
10:00 - First Round AustraliaAustralia SingaporeSingapore
10:00 - First Round ChinaChina RussiaRussia

Women's Team

14:30 - Quarterfinals
14:30 - Quarterfinals ChinaChina NetherlandsNetherlands
19:00 - Quarterfinals Hong Kong, CHNHong Kong, CHN KoreaKorea
14:30 - Quarterfinals
14:30 - Quarterfinals GermanyGermany JapanJapan
19:00 - Quarterfinals SingaporeSingapore DPR KoreaDPR Korea

Tennis

Women's Singles

12:00 - Bronze Medal Match BelarusAZARENKA Victoria Russian FederationKIRILENKO Maria
14:00 * - Gold Medal Match United States of AmericaWILLIAMS Serena Russian FederationSHARAPOVA Maria

Mixed Doubles

12:00 * - Quarterfinals
12:00 Quarterfinals Great BritainROBSON L / MURRAY A AustraliaSTOSUR S / HEWITT L
* Quarterfinals BelarusAZARENKA V / MIRNYI M IndiaMIRZA S / PAES L
16:00 * - Semifinals
* Semifinals TBD GermanyLISICKI S / KAS C
* Semifinals TBD United StatesRAYMOND L / BRYAN M

Men's Doubles

14:00 * - Bronze Medal Match FranceBENNETEAU J / GASQUET R SpainFERRER D / LOPEZ F
16:00 * - Gold Medal Match United StatesBRYAN M / BRYAN B FranceLLODRA M / TSONGA JW

Women's Doubles

16:30 * - Semifinals
* Semifinals RussiaKIRILENKO M / PETROVA N United StatesWILLIAMS S / WILLIAMS V

Trampoline

Women's Trampoline

14:00 - Qualification
15:26 - Final

Triathlon

Women's Triathlon

09:00 - Final

Volleyball

Men's Volleyball

09:30 - Preliminary Round Group B GermanyGermany TunisiaTunisia
11:30 - Preliminary Round Group A Great BritainGreat Britain PolandPoland
14:45 - Preliminary Round Group A AustraliaAustralia ItalyItaly
16:45 - Preliminary Round Group B RussiaRussia United StatesUnited States
20:00 - Preliminary Round Group A ArgentinaArgentina BulgariaBulgaria
22:00 - Preliminary Round Group B BrazilBrazil SerbiaSerbia

Water Polo

Men's Water Polo

10:00 - Preliminary Round Group B MontenegroMontenegro RomaniaRomania
11:20 - Preliminary Round Group A CroatiaCroatia AustraliaAustralia
14:10 - Preliminary Round Group A GreeceGreece SpainSpain
15:30 - Preliminary Round Group A ItalyItaly KazakhstanKazakhstan
18:20 - Preliminary Round Group B HungaryHungary Great BritainGreat Britain
19:40 - Preliminary Round Group B SerbiaSerbia United StatesUnited States

Weightlifting

Men's 94kg

15:30 - Group B
19:00 - Group A
X
Log In Sign Up

forgot?
Log In Sign Up

Forgot password?

We'll email you a reset link.

If you signed up using a 3rd party account like Facebook or Twitter, please login with it instead.

Forgot password?

Try another email?

Almost done,

Join Podium Cafe

You must be a member of Podium Cafe to participate.

We have our own Community Guidelines at Podium Cafe. You should read them.

Join Podium Cafe

You must be a member of Podium Cafe to participate.

We have our own Community Guidelines at Podium Cafe. You should read them.

Spinner.vc97ec6e

Authenticating

Great!

Choose an available username to complete sign up.

In order to provide our users with a better overall experience, we ask for more information from Facebook when using it to login so that we can learn more about our audience and provide you with the best possible experience. We do not store specific user data and the sharing of it is not required to login with Facebook.